Jump to content
  • 0

Vinyl nebo streaming?


Hrobař

Question

Zdravím, 

již dlouhou dobu uvažuji nad koupí gramofonu, ale vždy tuto myšlenku zavrhnu a pustím si Tidal.

Jaký máte vy názor na vinyl? Je zvukový projev podle vás lepší než ze streamovacích aplikací nebo uložených flaců/wavů?

Mám teď jeden gramofon prakticky vybraný, tak mi to prosím pomozte rozseknout 😄 .

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Správný audiofil asi potřebuje oboje. Zvuk z vinylu má samozřejmě něco do sebe, ale potřebuješ na to klid, sednout si a poslouchat. Ale těžko si vinyly vezmeš do auta nebo na výlet na kole. Tam přichází na řadu streaming, nebo vlastní sbírka flac a dalších souborů.

Taky uvažuju o koupi gramofonu (už dva roky) a donutí mě k tomu asi až ten okamžik, kdy se ve skladu probojuju ke dvěma velkým bednám s vinyly. Pak mi bude líto je mít jen tak doma v polici. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

V tom máš asi pravdu. Streaming je natolik komfortní, že pokud bych se tedy rozhodl pro gramofon, určitě bych právě na cestách nebo v práci stejně poslouchal digitál. Řešil jsem gramofon právě čistě kvůli domácímu, klidovému poslechu. V tuto chvíli funguji čistě přes digitál, ale s tím, že používám lampový předzesilovač, aby byl zvuk méně agresivní.

U tebe je situace ještě hodně jiná v tom, že máš ve skladě ty dvě bedny vinylů 😄 . Takové štěstí já nemám a musel bych si všechny desky dokoupit. Kvůli tomu právě přemýšlím, jestli ten gramofon opravdu udělá dostatečnou změnu v poslechovém požitku, aby to stálo za tu investici. Jak totiž všichni víme, u audia ironicky nejde jenom o audio, ale o všechny vjemy při poslechu 🙂 .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Za mě je gramec dobrej asi jenom jako designovka. Co se týče kvality zvuku, má to pár dobrejch věcí, ale rozhodně se to nevyplatí finančně. To je už lepší si koupit nějakej pořádnej lampáč a sehnat si třeba lepší bedny nebo sluchátka. Pokud by ti i tak chyběla nějaká "analogovost", kup si nějaký DSDčka, ty mají malinko jinej projev a máš z nich i lepší pocit při poslechu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ahoj, je tak nějak obecně známo, že přenos z vinylové desky dokáže do toho zvuku dostat jisté mechanické vibrace, které digitál prostě neumí, je to poměrně složitá problematika a nedávno vyšel moc pěkný dokument věnovaný vinylu v ČR, kde se o tom velmi pěkně pojednává.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/14288771742-vinyl/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...